Що таке природне планування сім’ї?

За визначенням, «Природне планування сім’ї» (ППС) — це:
- Методи спостереження та інтерпретації природних показників плідності
- З метою визначення плідного та неплідного періодів в менструальному циклі жінки
- Отримана інформація може використовуватись як з метою досягнення, так і відкладення вагітності
Також ППС включає в себе:
Утримання від статевих стосунків та геніальних контактів під час плідного періоду, якщо вагітність відкладається
- Невикористання контрацепції, оскільки це є втручанням у подружню плідність
- Розвиток «негенітальних» проявів уваги одне до одного у плідний період
- Відкритість до життя
На практиці це все виглядає так. Жінка щодня веде самоспостереження, на основі яких подружня пара знає, коли може та не може зачати дитинку. Якщо на даному етапі не планується вагітність, то статеві стосунки мають місце лише в неплідний період. При цьому не застосовуються жодні засоби контрацепції. Якщо ж подружжя планує народження нового члена сім’ї, тоді є хороша інформація для того, який час є найбільш сприятливим для статевих стосунків.
Методів ППС багато. Основними, за класифікацією ВООЗ є наступні:
- календарний (або ритмічний);
- термальний метод;
- овуляційний метод Білінгса;
- симптотермальний.
Окремим пунктом виділяється Крейгтонський метод. Це модель навчання ППС, яку можна використовувати і в медичній практиці, особливо коли мова йде про понижену плідність..
Календарний метод.
Найбільш давній. Базується на визначенні плідних днів розрахунковим методом по спеціальній таблиці. В даний час майже не використовується через невисоку ефективність.
Температурний метод .
Полягає у щоденному вимірюванні базальної температури тіла (БТТ). Оскільки процес овуляції пов’язаний із зростанням рівня прогестерону та підвищенням БТТ, метод дає можливість констатувати факт овуляції і подальше настання неплідного періоду. Також, розрахунково можна визначити період переовуляційної неплідності.
Недоліком методу є те, що оскільки на зміну базальної температури впливають різноманітні фактори (захворювання, стреси, порушення сну та ін.), інтерпретація результатів в таких випадках є ускладненою або неможливою.
Овуляційний метод Білінгса.
Включає в себе щоденне спостереження за слизом шийки матки та відчуттями, які він викликає у присінку піхви. Поява слизу на початку менструального циклу свідчить про початок плідного періоду, останній день прозорого, тягучого слизу та відчуття мокроти – передує овуляції.
Метод можна використовувати, якщо в статевих органах немає запальних процесів, жінка не вживає ліків, які впливають на слиз (деякі антибіотики, гормональні препарати).
Симптотермальний метод
Полягає у спостереженні за кількома показниками:
- базальною температурою тіла
- слизом шийки матки
- положенням шийки матки.
Дає можливість на основі кількох показників визначити фази плідності та неплідності. Підтверджений науковцями різних країн.
В одному з інтерв’ю п.Зореслава Городенчук, акушер-гінеколог, кандидат медичних наук стверджує, що за різними даними, природні методи практикують у різних країнах до 11% подружжів, а з урахуванням застосування також бар’єрних контрацептивів у плідну фазу циклу – до 35% подружжів (R.H. Gray and R.T. Kambic Epidemiological studies of natural family planning. Human Reproduction, Vol. 3, No. 5, pp. 693-698, 1988). (Джерело)
Подружжя обирають природне планування сім’ї через різні причин, зокрема, нешкідливість для здоров’я, високу надійність, узгодженість з моральними та релігійними переконаннями.
Обравши метод через ту чи іншу конкретну причину, подружжя пізніше виявляє, що він має й інші переваги, про які вони раніше не здогадувалися, – це розуміння та акцептація свого тіла (як жінки, так і чоловіка), поглиблення сприйняття себе як особистості, поглиблення подружнього зв’язку тощо.
Звичайно, жити за такими правилами нелегко. Необхідно утримуватися доволі тривалий час від статевих стосунків у плідний період, якщо вагітність відкладається.
Цікаву і відверту розповідь чоловіка про своє сприйняття методу подає часопис Credo . Останньою фразою автор стверджує: «Але саме ці методи допомагають мені розвиватися.»
Вибір за нами!..