Міні-курс «Простими словами про важливе, дівоче…»

Я розумію своє тіло!
(як працює жіноча репродуктивна система)

ЕТАПИ СТАТЕВОГО ДОЗРІВАННЯ ДІВЧАТОК

Першою ознакою статевого дозрівання є початок росту молочних залоз (телархе). Спостерігається він в середньому у віці 10,5 років. Спочатку під ареолою (кружечком навколо соска) з однієї або обох сторін з’являється невелике, чутливе ущільнення. Через 6-12 місяців ущільнення починає відчуватися по обидва боки, воно збільшується в розмірах, стає більш м’яким і виходить за межі ареоли. Розміри і форма молочних залоз у дівчат мають виражені індивідуальні відмінності.

Через кілька місяців після початку росту молочних залоз з’являються волосся на лобку. У 15% дівчаток ця ознака з’являється першою. Спочатку це поодинокі волосинки на статевих губах, за 6-12 місяців вони поширюються на лобок. Надалі волосся розростається і покриває весь лобковий трикутник.

Як правило, перша менструація (менархе) з’являється через 2-3 роки після початку росту молочних залоз. До 15 років у 98% дівчат розпочинаються менструації. Віковий проміжок досить широкий (11-15 років) і залежить від різних факторів:

 • генетичних (у 46% дівчаток початок статевого дозрівання доводиться на той же вік, що і у їх матерів),
 • особливостей конституції (дівчата з більшою масою тіла в дитинстві швидше вступають в період статевого дозрівання, ніж худощаві),
 • занять спортом (більш пізнє становлення менструації при зайнятті спортивною гімнастикою, напр.) ,
 • харчування, перенесених захворювань та багатьох інших причин.

Менструальні цикли у підлітковому віці часто нерегулярні, особливо інтервал між першою та другою менструацією. Перші менструації можуть тривати від 2 до 7 днів. Оскільки гормональний ланцюжок перебуває в процесі становлення, цикли часто ановуляторні і доволі довгі. І хоча 90% циклів мають тривалість у межах 21-45 днів, трапляються цикли коротші за 20 днів і довші, ніж 45. До третього року після менархе, 60-80% менструальних циклів тривають 21-34 днів, як зазвичай у дорослих.

ВИПАДКИ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ОСОБЛИВОЇ УВАГИ:

(відповідно до заключення Американського коледжу акушерства та гінекології (https://goo.gl/CK28cg))

 • Відсутність менструації до 15 років
 • Якщо менструація не почалася протягом 3 років від початку росту молочних залоз
 • Відсутність росту молочних залог до 13 років
 • Відсутність менструації до 14 років при наявності ознак гірсутизму (надлишкового росту волосся за чоловічим типом – на підборідді, верхній частині грудей, спини та живота)
 • Відсутність менструації до 14 років, якщо були або є підозра на надмірні фізичні навантаження чи дієти
 • Тривалість менструації більше 7 днів
 • Сильні кровотечі (більше 1 прокладки на 1-2 год)
 • З’являються частіше, ніж через 21 день або рідше, ніж через 45 днів
 • Зникають на 90 днів

Найважливіше про особисту гігієну, місячні та білизну

Статеві стосунки – чи варто поспішати?..

Контрацептивні засоби –  їх суть та можливі наслідки

Ви завершлили цей міні-курс? Дуже прошу заповнити підсумкову анкету Підсумкова анкета.

 

Залишились запитання? Приєднуйтесь до закритої групи у Facebook Поговоримо відверто про інтимне, жіноче , задавайте свої питання  і будемо спільно шукати відповіді.


Якщо хочете глибших знань про своє тіло, розуміти, коли відбувається овуляція, вміти визначати плідний/неплідний період, стежити за своїм здоров’ям та якнайкраще підготуватися до шлюбу, запрошую Вас на курс з симпто-термального методу розпізнавання плідності. Деталі: https://irynatabaka.in.ua/kurs-les.

 

Якщо Вам сподобався цей курс – порекомендуйте подрузі придбати його. В такий спосіб я буду бачити, що моя праця потрібна :).

З турботою про Вас, Ірина Табака