10 ФАКТОРІВ, ЩО ПОГІРШУЮТЬ ЯКІСТЬ СПЕРМИ
За статистикою, кожна п’ята подружня пара має проблеми з зачаттям дитинки. Прийнято вважати, що проблеми криються в жіночому організмі. Хоча це зовсім не так. У 50% таких випадків має місце збій у роботі саме чоловічої репродуктивної системи.
Великою помилкою є твердження, що коли у чоловіка все гаразд з потенцією, значить все гаразд і з плідністю. Часто доводиться чути, що чоловіка годі «затягти» до лікаря, адже в нього «з цим все ОК».
Науковці та лікарі мають чудову можливість бачити сперматозоїдів під мікроскопом. Здорові сперматозоїди перебувають пліч-о-пліч і з мертвими, і з деформованими, і з незрілими.
У цьому випадку, як і в більшості інших у нашому житті, важлива не стільки кількість, як якість. У це поняття входить багато різних показників (морфологія, об’єм, в’язкість, PH, концентрація, рухливість, наявність антиспермальних антитіл та б.ін.).
Залишимо ці питання лікарям. Наше завдання – розглянути фактори, які призводять до погіршення якості такої важливої складової людського життя. І докласти максимум зусиль, щоб з цією проблемою не стикнутися.
1. Шкідливі звички (куріння, алкоголь).
Куріння погіршує стан дрібних судин, що впливає на живлення сперматозоїдів під час дозрівання. Також знижується рухливість сперматозоїдів та їх кількість.
Алкоголь міняє склад сім’яної рідини, зростає кількість аномальних сперматозоїдів, порушується кровообіг у статевих органах…
2. Кофеїн також впливає на кількість та концентрацію сперматозоїдів.
3. Перегрівання яєчок. Для якісного функціонування вони потребують температури на 3-4*С нижчої, ніж температура тіла. Недарма ці органи винесено назовні. Перегрівання робить сперматозоїди в’ялими. Рекомендується носити вільну несинтетичну нижню білизну. Не слід тримати ноутбук на колінах, що теж призводить до перегріву мошонки. Сюди відноситься і сидячий офісний спосіб життя без прогулянок, свіжого повітря та фізичної активності. Якщо на меті є зачаття дитинки, також слід уникати гарячих ванн, сауни та бані.
4. Анальгетики, антибіотики, стероїди, медикаменти для лікування алергічних реакцій – всі вони негативно позначаються на якості чоловічої сперми. Більшість антибіотиків майже на місяць залишають чоловіка неплідним.
5. Ожиріння. Чим вищий індекс маси тіла, тим менша кількість сперматозоїдів в еякуляті і відсоток нормальних сперматозоїдів у ньому. Позбуваючись зайвої ваги, якість сперми підвищується автоматично без медикаментозного втручання.
6. Недостатність цинку, селену, вітамінів В9 та D, а також антиоксидантів – впливає на якість та рухливість сперматозоїдів. Збалансуйте харчування, підберіть продукти з достатнім вмістом перелічених вітамінів та мікроелементів.
7. Лубриканти є агресивними для сперматозоїдів. Навіть слина має аналогічні властивості. При необхідності застосування змазки рекомендується використовувати деякі рослинні олійки.
8. Захворювання. Перенесені в дитинстві (особливо «свинка», краснуха), цукровий діабет, автоімунні захворювання, а також ті, що передаються статевим шляхом – потребують консультації лікаря, а не самолікування.
9. Контакт з токсичними речовинами (пестицидами, лаками, фарбами, бензином…)
10. Стреси. Стан репродуктивного здоров’я прямо залежить від емоцій чоловіка. Більше відпочинку та позитивних емоцій – запорука успішного зачаття здорової дитини.
Як бачимо, можливість уникнення чи усунення більшості факторів – у Ваших руках. Скористайтесь нею!